W dniach 8-15 maja Stowarzyszenie Bibliotekarz Polskich po raz dwunasty organizuje wielką akcję popularyzacji książki i czytelnictwa „TYDZIEŃ BIBLIOTEK”. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem - „Wybieram bibliotekę”.
Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna 7 maja zaprosiła mieszkańców i kuracjuszy na spotkanie autorskie z Mariuszem Czubajem - autorem powieści kryminalnych, antropologiem kultury, wykładowcą w warszawskiej Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Pisarzem, który został uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru przez kapitułę Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu za najlepszą polską powieść tego gatunku wydaną w roku 2008.
Wraz z zaproszonym gościem, na wieczorze autorskim mieliśmy również ogromną przyjemność gościć Bogdana Lacha – jednego z najlepszych i nielicznych profilerów śledczych w Polsce.
W trakcie trwania spotkania, Pan Mariusz w ciekawy sposób przybliżył czytelnikom swoją osobowość, opowiadał o swoich początkach w pisarstwie, współpracy z Markiem Krajewskim oraz o roli jaką w jego twórczości odgrywa osoba, obecnego na sali Bogdan Lach.
Podsumowując swoje spotkanie z czytelnikami pisarz przedstawił kilka cennych wskazówek, które pomagają przy pisaniu ciekawych i rzetelnych historii kryminalnych. Ponadto zachęcił wszystkich zainteresowanych do czytania książek oraz zapoznał przybyłych gości ze swoją najnowszą pozycją pt: „Piąty Beatles”. Pod koniec spotkania zaprosił widownię do zadawania pytań związanych z pracą literacką, na które udzielił szczegółowych i wyczerpujących odpowiedzi.
Następna impreza w ramach "TYGODNIA BIBLIOTEK" odbyła się we wtorek, 12 maja 2015 r. na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Goczałkowicach-Zdroju dzieci z miejscowych przedszkoli odwiedzili aktorzy teatru Edu-Artis z Krakowa.
Za pośrednictwem akcji, goczałkowickie przedszkolaki miały okazję wziąć udział w mini spektaklu, pt. "Babcia Tosia i Tygrysek czytają dzieciom wesołe wierszyki", któremu towarzyszyły elementy nauki i zabawy.
W trakcie trwania spektaklu najmłodsi z wielką uwagą i zaciekawieniem wysłuchali znanych i popularnych wierszy dla dzieci autorstwa m.in.: Juliana Tuwima - „Pan Hilary”, „Lokomotywa” czy też Jana Brzechwy - „Na straganie” i „Kaczkę Dziwaczkę”.
Aktorzy zapoznając maluchy z ich ulubionymi utworami angażowali ich do aktywnego udziału poprzez śpiew i taniec.
Na zakończenie, dzieci obdarowały aktorów i pracowników biblioteki kwiatami oraz własnoręcznie wykonanymi laurkami.
Organizacja powyższego przedsięwzięcia miała na celu przybliżyć dzieciom w wieku przedszkolnym literaturę polską oraz przyczynić się do rozwoju ich wyobraźni i kreatywności. Dodatkowo, spotkanie było okazją do przeżycia (za pośrednictwem książki, muzyki i układów ruchowych) wyjątkowej przygody.