Goczałkowicka biblioteka założona została w 1948 r. działając jako punkt biblioteczny. Jej lokal mieścił się do 1953 r. w budynku Domu Zdrojowego, a księgozbiór liczył początkowo zaledwie 865 pozycji.
Pierwszą bibliotekarką była pani Helena Bernhard, następnie p. Jadwiga Leszowa, p. Helena Konwerska, i p. Maria Wróbel.
Po roku 1953 na potrzeby biblioteki oddane zostało pomieszczenie na parterze nowo wybudowanej Szkoły Podstawowej, zaś po wybudowaniu budynku Ochotniczej Straży Pożarnej – umieszczona została jego murach.
W roku, 1975 gdy przerwana została samodzielność gminy, którą włączono do Pszczyny, biblioteka stała się filią Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie i działała tak do roku 1992, kiedy to na nowo powstała Gmina Goczałkowice – Zdrój. W tym samych roku w związku z potrzebami lokalowymi utworzonej gminy biblioteka ponownie przeniesiona została do Szkoły Podstawowej i zaczęła funkcjonować jako Gminna Biblioteka Publiczna.
Od 2001r. GBP na mocy uchwały Rady Gminy Goczałkowice-Zdrój działa w formie instytucji kultury, jej kierownikiemod 1987 roku, a później dyrektorem do 2014 roku była p. Jadwiga Król
Obecnie od 2008 roku Gminna Biblioteka Publiczna mieści się przy ul. Uzdrowiskowej 61 na parterze w budynku „Górnik”. Jej zarządcą od 2015 roku jest Gminny Ośrodek Kultury w Goczałkowicach - Zdroju.
Księgozbiór podna 15 000 woluminów - jest dostosowany dla wszystkich grup czytelniczych.
Nie odpłatnie można także skorzystać z Internetu - czytelnia internetowe, daje szansę na zmianę oblicza biblioteki publicznej oraz przywrócenie bibliotekom ich pierwotnej oświeceniowej roli - miejsca kojarzonego z wiedzą, informacją i postępem.
Gminna Biblioteka Publiczna w Goczałkowicach – Zdroju bierze udział w wielu ogólnopolskich akcjach czytelniczych m.in. Cała Polska Czyta Dzieciom, Narodowe czytanie czy obchody Tygodnia Bibliotek.
Oprócz tego corocznie pozyskuje dotację z Biblioteki Narodowej w ramach programu „ Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek”.
GBP współpracuje ze Szkołą Podstawową, Przedszkolami naszej miejscowości Gminnym Ośrodkiem Kultury, Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Klubem Środowiskowym dla Dorosłych oraz Kołem Emerytów, Rencistów i Inwalidów, a także Uzdrowiskiem.