Za nami koniec zimowego szaleństwa, a właściwie należałoby powiedzieć wiosennego, bo tegoroczna aura, zupełnie odbiegała od typowych, styczniowych temperatur. Na szczęści w górach można było znaleźć nieco białego puchu (bo u nas jak na lekarstwo), a dla tych, którzy nie koniecznie preferują typowo aktywny (czytaj sportowy) wypoczynek Gminny Ośrodek Kultury wraz z goczałkowicką biblioteką przygotował szereg ciekawych atrakcji na spędzenie wolnego czasu.
W naszej dwutygodniowej ofercie znalazło się sporo interesujących propozycji, zarówno tych stacjonarnych jak i wyjazdowych. W siedzibie goczałkowickich instytucji kultury odbyły się warsztaty Kreatywnej Pracowni, na których dzieci poznały (w pierwszym tygodniu) technikę zdobienie przedmiotów metodą decoupage oraz (w drugim) technikę filcowania „na mokro”. Efektem tych spotkań były piękne, ręcznie wykonane prace, które najmłodsi mogli ofiarować swym babciom i dziadkom.
Dodatkowo zaprosiliśmy wszystkich zainteresowanych na zajęcia z języka angielskiego oraz energetyczne spotkania grupy Dance Kids, czyli zumby w dziecięcym wydaniu. Z kolei dla miłośników nauki i techniki w nieco innym, nowoczesnym wydaniu przygotowano wyjątkowe seanse edukacyjne, dostosowane do dwóch grup wiekowych w Kinie Sferycznym, które jest swego rodzaju przenośnym planetarium.
Ponadto biblioteka zaprosiła maluchy na spotkanie autorskie z Aliną Przydatek, autorką bajek „Kici Nici”, która wspólnie z uczestnikami warsztatów wyruszyła w wykreowany przez siebie świat gdzie głównymi bohaterkami były myszka Soniulinda oraz króliczka Matilda – postacie, które pomagają dzieciom odnaleźć w sobie artystę, rozwijają pasję czytania oraz motywują do nauki języków obcych.
W kolei, ramach propozycji wyjazdowych, znalazły się wyprawy do Multikina na Starej Kablowni, gdzie obejrzeliśmy dwie premiery filmowe. Bajkę „Urwis”, opowiadającą o przygodach małego pieska, wychowanego w luksusach, który nagle stał się bezdomny i musiał sobie poradzić z życiem na ulicy oraz kolejną ekranizację książki, opowiadającej o życiu niezwykłego doktora Dolittle, wybitnego specjalisty, rozumiejącego mowę zwierząt.
W trakcie minionych tygodni, zorganizowaliśmy także kulturoznawcze wyjazdy rodzinne. Pierwszy oferował wizytę w Apilandii – interaktywnym centrum pszczół i pszczelarstwa, gdzie uczestnicy poznali jak wygląda codzienne życie tych niezwykłych i pożytecznych owadów oraz zwiedzanie oddanego po remoncie w 2010 r. muzeum - domu rodzinnego Ojca Świętego, w którym, w nowoczesny i bardzo pomysłowy sposób ukazano życie prywatne i pontyfikat jednego z największych Polaków.
Drugi, skierowany był do krakowskiego Teatru Groteska, na deskach którego wystawiano sztukę pt. „Aksamitny Królik”, opowiadającą o pięknej przyjaźni małego chłopca i pluszowej maskotki, która w oczach dziecka była prawdziwym zwierzątkiem, a nie tylko szmacianą zabawką. Podsumowaniem wycieczki do miasta królów było zwiedzanie muzeum historycznego „Podziemia Rynku”, gdzie odwiedzający na własne oczy mogli przekonać się jak wyglądały realia życia w średniowiecznym Krakowie.
Łącznie z oferty na Ferie Zimowe przygotowanej przez GOK i GBP skorzystało prawie 400 osób. Dziękujemy za tak duże zainteresowanie i zachęcamy do zapoznania się ze stałymi propozycjami warsztatowymi naszych instytucji.