ŚWIĘTO KAŻDEJ KOBIETY – 8 MARCA
Tego dnia otrzymują one kwiaty, życzenia i różnego rodzaju upominki. Obecnie Dzień Kobiet jest świętem powszechnym, jednak jego historia jest bardzo burzliwa…
Dzień Kobiet obchodzono już w starożytnym Rzymie a świętowały go przede wszystkim gospodynie domowe. Tego dnia zamężne kobiety otrzymywały od swoich mężów prezenty a niewolnice były nagradzane podarkami przez swoich właścicieli. Panie domu pozwalały odpoczywać swoim poddanym kobietom. Rzymianki przyodziewały się w swoje najlepsze stroje i przychodziły do świątyni bogini Westy – strażniczki ogniska domowego.
Obecna forma i idea obchodów Dnia Kobiet ma swoje korzenie w ruchu emancypacyjnym, który pojawił się na początku XX w. w Ameryce Północnej. Ustanowiono go przede wszystkim dla upamiętnienia walki o prawa wyborcze i lepsze warunki pracy dla kobiet. Jednym z przejawów tych dążeń był np. strajk, który rozpoczęły w 1908 roku pracownice jednej z fabryk tekstylnych w Nowym Jorku.
Inną genezę ma natomiast sama data dzienna obchodów. W Europie po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono 19 marca 1911 roku. W kilku krajach, między innymi w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Danii, obchodzony był w formie demonstracji, skutkiem, czego wprowadzano zakaz jego świętowania. Zakaz ten nie powstrzymał jednak rozprzestrzeniania się obchodów w innych krajach europejskich – Francji, Holandii, Szwecji i Anglii. W Rosji, wbrew zakazowi policji, 8 marca 1913 roku a następnie 8 marca 1917 roku nastąpiły masowe strajki i demonstracje kobiet w Sankt Petersburgu. Zostały one krwawo stłumione, ale stały się ostatecznie początkiem rozruchów, na skutek, których abdykował car Mikołaj II. Właśnie dla upamiętnienia tych wydarzeń, w 1922 roku datę Międzynarodowego Dnia Kobiet przesunięto i ustanowiono na dzień 8 marca.
W Polsce święto to było szumnie obchodzone w czasach PRL-u. Kobiety dostawały wtedy popularne goździki i trudno dostępne na rynku rajstopy. Z okazji Dnia Kobiet publikowano portrety kobiet z różnych sektorów życia gospodarczego, zgodnie z programowym stwierdzeniem Władysława Gomułki: „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli".
W niektórych krajach, jak np. w Rumunii, dzień ten jest równoważny z Dniem Matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom. Współcześnie
w krajach, w których obchodzi się to święto, często dodatkowym wyrazem znaczenia
i sytuacji kobiet stają się manifestacje feministyczne.
Źródło: www.media.wp.pl
Gminna Biblioteka Publiczna w Goczałkowicach - Zdroju poleca książki o wspaniałych kobietach…
Ø „Anna Solidarność” – życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929 – 2010), Sławomir Cenckiewicz,
Ø „Kalina” - Jestem, jaka jestem, Piotr Gacek,
Ø „Kochanki i królowe – Władza kobiet”, Benedetta Craveri,
Ø „Królowe Afryki, Cristina Morato
Ø „Żona Mormona”, Irene Spencer
Ø „Zhańbiona”, Jasvinder Sanghera
Ø „ Biała Masajka”, „Żegnaj Afryko”, „Moja afrykańska miłość”,
Corinne Hofmann
Ø „Marzenia i tajemnice”, Danuta Wałęsa
Ø „Nie wszystko na sprzedaż”, Beata Tyszkiewicz
Ø „Maria Skłodowska-Curie” – fotobiografia, Maciej Sadwoski
Ø „Spalona żywcem”, Souad,
Ø „Arabska żona”, „Arabska córka”, Tanya Valko,
Ø „Faustyna znaczy szczęśliwa”, Mieczysław Maliński
Ø „Hillary Clinton”, Carla Bernstein,
Ø „Diana, prawdziwa historia”, Andrew Morato
Ø „Kwiat Pustyni”, „Córka Nomadów”, Waris Dirie
Ø „Coco”, Cristina Sanchez-Andrade
Ø „Afgana. Dziennik pielęgniarki”, Karla Schefter
Ø „Czasami wołam w niebo”, Tamara Zwierzyńska – Matzke
Ø „Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej”, Sławomir Koper
Polecamy także literaturę piękną dla Pań, poradniki oraz książki kucharskie
Spotkajmy się w bibliotece…