„Bajki są jak lekarstwo” - spotkanie
autorskie z pisarką
Jolantą Reisch – Klose.
Wszyscy chcemy, by nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób - czytajmy dzieciom!
Wprowadzając codzienne czytanie, możemy pomóc dzieciom w dobrym, a może nawet w doskonałym opanowaniu ojczystego języka.
Wspomagając proces wychowania zgłosiłyśmy nasze przedszkole do „Klubu Czytających Przedszkoli” . Udało się! We wrześniu 2011 roku nasze przedszkole, w ramach kampanii społecznej : „Cała Polska czyta dzieciom” przystąpiło do “Klubu czytających przedszkoli”.
Realizując program , zapoznajemy dzieci z ważniejszymi utworami literatury dziecięcej, kształtujemy zainteresowanie książką oraz czytelnictwem.
15 listopada b.r., na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Goczałkowicach – Zdroju, w naszym przedszkolu gościliśmy pisarkę Jolanta Reisch-Klose.
Co zrobić by nie bać się ćmy? I co to jest cyrkulacja wody…? Po co nam wyobraźnia? Dlaczego warto czytać ? I co to jest bajka? – to tylko część pytań, na które pisarka odpowiedziała przedszkolakom podczas spotkania .
Czy książka może być jak lekarstwo - pytała poetka Jolanta Reisch- Klose najmłodszych swoich czytelników - dzieciaki z Goczałkowickiego Przedszkola nr 2. Oczywiście dzieci nie mają jeszcze świadomości, co leczy książka, że jest wsparciem nie ciała, lecz duszy. Ale jeśli im to uświadomimy , podsuwając takie właśnie książeczki, jak te z bajkami pani Joli , dzieci sięgną po nie, gdy nauczą się same czytać.
Autorka opowiedziała , skąd wziął się pomysł pisania dla dzieci, dlaczego lubi właśnie bajki i jak ważna w życiu jest wyobraźnia. Pani Jolanta bardzo przystępnie tłumaczyła swoim małym słuchaczom jak rodzą się pomysły na książki. Także to , jak sama zaczęła pisać bajki. Kiedy przyszła na świat jej córeczka Zuzia, mama opowiadała jej bajki. Potem postanowiła je spisywać,
„Przygody kropelki Amelki”,
„Ćma Beatka szuka mamy”,
„Wielka przeprowadzka Fasolki Karolki” ,
a graficy dodali do nich piękne rysunki.
Dla pani Jolanty ogromną rolę odgrywa bajkoterapia, którą nazwała „bajka - pomagajka”. Bajki, jak mówiła uczą nas oswajać lęki i strach przed nieznanym światem.
Jej książeczki mają walor terapeutyczny, pozwalają bowiem przezwyciężyć dziecięce lęki. Jednocześnie rozbudzają ciekawość świata i przybliżają najmłodszym takie zjawiska przyrodnicze jak cyrkulacja wody w atmosferze.
W trakcie spotkania , autorka wielokrotnie podkreślała jak ważną rolę w życiu każdego człowieka, zwłaszcza małego, pełni czytanie, gdyż rozbudza wyobraźnię, wzbogaca wiedzę, a także może pomóc leczyć „choroby duszy” jak strach, smutek czy nudę .
Miłym akcentem było zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy, pomagającej zrozumieć otaczający je świat. Wystarczyło zamknąć oczy, by wyobrazić sobie padający deszcz, pioruny, grzmoty ,szumiące drzewa i siebie skaczących do kałuży . Prosta zabawa, a jak różne wyobrażenia wyzwalała u dzieci.
W dalszej części spotkania , przedszkolaki zaprezentowały wiersz : „Znaki” oraz zaśpiewały piosenkę : „Biegnie kreda po tablicy”. Przekazały również na ręce gościa podziękowania i wręczyły upominek - własnoręcznie wykonaną książeczkę z ilustracjami do znanych bajeczek.
Na zakończenie , dzieci dostały obrazki do kolorowania związane z książkami autorki. Zapewne będą tworzyły wspaniałe, barwne portrety kropelki Amelki , ćmy Beatki oraz fasolki Karolki.
Nie obeszło się bez podpisywania książek i wspólnego zdjęci
Zredagowała : Małgorzata Władarz
Nauczyciel Publicznego Przedszkola Nr 2